1972 – Аякс

3227
17
1972 – Аякс15 ноември 2008 | 10:13Втора поредна година футболният свят тръпне и се прекланя пред величието на Аякс. Амстердамци вече са с нов...
15 ноември 2008 | 10:13

Втора поредна година футболният свят тръпне и се прекланя пред величието на Аякс. Амстердамци вече са с нов наставник, след като на Ринус Микелс са поверени съдбините на националния тим на Холандия. Начело на аяксите застава румънецът Щефан Ковач, който доразвива идеите на Микелс за Тоталния футбол. Холандците са безпощадни по пътя си към трофея, като никой и не оспорва господството им. На всичко отгоре финалният мач трябва да се играе в Ротердам, което дава и домакинство преимущество на бяло-червените. Съперник е италианският шампион Интер. Иначе и “нерадзурите” разполагат с отличен тим, но просто имат нещастието да срещнат Аякс в неговия пик. В миланския гранд все още блестят застаряващите звезди Факети, Мацола, Жаир и Бургнич. Към тях са се присъединили опитният Роберто Бонинсеня, както и младият опорен халф Габриеле Ориали.

Аякс не оставя никакви шансове на италианците, като още в самото начало топката среща гредата след изстел на бранителя Рууд Крол. Йохан Кройф на няколко пъти разпилява по няколко бранители на Интер и зрителите вече се питат кога ще падне първият гол. Това става в 47-ата минута, когато Кройф завършва великолепна атака на своите. В 76-ата минута Йохан Велики бележи втори гол, и слага точка на спора. Аякс защитава отличието си от преди година.